Niezmiennie najmocniej kojarzony jest z „Teatrzykiem Zielona Gęś”, w którym występują znane postaci: Osiołek Porfirion, Hermenegilda Kociubińska czy słynna Zielona Gęś.

Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 roku w Warszawie i tam również 6 grudnia 1953 roku zmarł. W jaki sposób zatem wiąże się z Piszem i dlaczego właśnie tam postawiono jego pomnik?

Pranie wokół leśniczówki
Konstanty Ildefons Gałczyński właśnie w Piszu, w leśniczówce o nazwie Pranie, napisał najważniejsze utwory, w tym Kronikę Olsztyńską. Nazwa tej leśniczówki wcale nie wzięła się od prania, tylko od tego, że Mazurzy mówili, że łąka wokół leśniczówki ,,prała”, czyli zasnuwała się mgłą.

Gałczyński w tym miejscu spędzał bardzo dużo czasu. Po raz pierwszy przybył do leśniczówki w lipcu 1950 roku, do leśniczego Stanisława Popowskiego. Przyjeżdżał tu na wakacje z Warszawy, aby tworzyć przez kolejne 3 lata, aż do śmierci w 1953 roku.
Właśnie z tego względu w miejscu dawnej leśniczówki w 1980 roku powstało Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Turnieje wierszy
Z myślą o uczczeniu poety powstał również jego pomnik w formie popiersia. Znajduje się obok domu kultury, na główniej ulicy Piszu. W domu kultury odbywa się „Otwarty Turniej Jednego Wiersza o Srebrną Monetę Gałczyńskiego”.

Choć Konstanty Ildefons Gałczyński ma w całej Polsce pomniki i tablice go upamiętniające, np. w Szczecinie i Warszawie, to jednak z Mazurami był najbardziej związany.

(Fot. Peakpx / CC0)